Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2024
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive-Away Dolls

Drive-Away Dolls

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madame Web

Madame Web

2024
×
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Madame Web

Madame Web

2024
×
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Super Bowl

Super Bowl

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ted

Ted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry