Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★½

  • The Conformist

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★½

  • A New Leaf

    ★★★★½

  • Stray Dogs

    ★★★★½

  • Personal Problems

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Collateral

    ★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★

  • The Player

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • The Beyond

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 79 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 1

Last Film

Knives Out

May 12

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Comedy
21 films
Crime
17 films
Thriller
14 films
Romance
12 films
Action
10 films
Mystery
9 films
Sci Fi
8 films
Fantasy
7 films
Adventure
6 films
USA
54 films
UK
13 films
France
9 films
Italy
7 films
Canada
5 films
Germany
5 films
Spain
3 films
Taiwan
2 films
Sweden
2 films
English
69 films
Spanish
7 films
French
5 films
Italian
5 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
German
3 films
Latin
2 films
Danish
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

🌱socialqueues🌾’s most liked review

Godzilla vs. Kong

★★★

I liked it when the monkey punched the lizard

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Queen's Gambit
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Little Things
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Local Legends
Average weighted rating:

4.1

Films 🌱socialqueues🌾 watched in 2021

  • Knives Out
  • The Burnt Orange Heresy
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Hellraiser
  • Eating Raoul
  • The Nest
  • The Kid Detective
  • King Kong vs. Godzilla
  • Palm Springs
  • Spider-Man 2
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • Spider-Man
  • Minari
  • The Player
  • Short Cuts
  • The Little Things
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Godzilla vs. Kong
  • Demolition Man
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Valley of the Dolls
  • The Conformist
  • The Astrologer
  • Stagecoach
  • Judas and the Black Messiah
  • Blue Collar
  • Out of the Past
  • Murders in the Rue Morgue
  • The Twentieth Century
  • God Told Me To
  • A New Leaf
  • Stump the Guesser
  • Terrorizers
  • The Beyond
  • Down with Love
  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris
  • Nashville
  • Fight Club
  • Tabu
  • Vampyr
  • In the Cut
  • Michael Clayton
  • Snatch
  • Louis Theroux: Savile
  • The Chase
  • The Headless Woman
  • Can't Get You Out of My Head
  • Sabrina
  • Ham on Rye
  • Malcolm & Marie
  • The Informant!
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Local Legends
  • The Spy Who Came In from the Cold
  • The Dig
  • Dredd
  • HyperNormalisation
  • Stray Dogs
  • About Endlessness
  • Da 5 Bloods
  • Dune
  • Chopping Mall
  • The Straight Story
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Detour
  • The Woman Who Ran
  • Farewell Amor
  • Pieces of a Woman
  • Personal Problems
  • Collateral
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Tales of Hoffmann
  • Who Killed Captain Alex?
  • Bloodsport
  • The Wind That Shakes the Barley
  • The Queen's Gambit
  • Rocco and His Brothers
  • The Celebration
  • Uncut Gems

World map

Highly rated films 🌱socialqueues🌾 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more