Highest rated films

  • Carol

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★½

  • Entertainment

    ★★★★

  • Best of Enemies

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★½

  • Mistress America

    ★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Fat Girl

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Calvary

May 22

Most Watched

The Third Man

twice

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

twice

Last Film

Mean Streets

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Thriller
27 films
Comedy
23 films
Crime
20 films
Horror
19 films
Documentary
16 films
Mystery
11 films
Romance
8 films
Action
7 films
Sci Fi
6 films
USA
70 films
UK
17 films
France
8 films
Canada
6 films
Germany
5 films
Italy
3 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Greece
2 films
English
91 films
Italian
10 films
French
9 films
German
9 films
Spanish
8 films
Latin
3 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Bang Gang (A Modern Love Story)
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Leonard Cohen: Bird on a Wire
Average weighted rating:

3.8

Films 🌱socialqueues🌾 watched in 2015

  • Mean Streets
  • Tangerine
  • Apocalypse Now
  • Carol
  • Wild Tales
  • Suspiria
  • Young Frankenstein
  • The Godfather
  • Wake in Fright
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Listen Up Philip
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Life Itself
  • Re-Animator
  • Entertainment
  • The Third Man
  • Evil Dead II
  • Three Colors: Blue
  • Best of Enemies
  • The Duke of Burgundy
  • Turn Me On, Dammit!
  • Blue Velvet
  • Ex Machina
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • They Live
  • The Third Man
  • Ginger Snaps
  • Peeping Tom
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Sicario
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Hunger
  • The Wicker Man
  • Miller's Crossing
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Safe
  • The Squid and the Whale
  • Zardoz
  • Hollywood Ending
  • Crimes and Misdemeanors
  • Bang Gang (A Modern Love Story)
  • Capturing the Friedmans
  • Blue Valentine
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Meru
  • Pink Flamingos
  • Harold and Maude
  • Mistress America
  • The End of the Tour
  • Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson
  • Lost Highway
  • Fat Girl
  • Happy Christmas
  • Nashville
  • Martha Marcy May Marlene
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • The Elephant Man
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Double Indemnity
  • Kill List
  • The French Connection
  • Grizzly Man
  • Medea
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Two-Lane Blacktop
  • The Conversation
  • The Queen of Versailles
  • Blow Out
  • Tuesday, After Christmas
  • Roar
  • Repulsion
  • The Birds
  • Leonard Cohen: Bird on a Wire
  • Phase IV
  • Battle Royale
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Lucifer Rising
  • Chungking Express
  • Mystery Train
  • The Overnight
  • William S. Burroughs: A Man Within
  • American Psycho
  • Nightcrawler
  • Dear White People
  • Tom at the Farm
  • Snowtown
  • Do the Right Thing
  • Maps to the Stars
  • The Wild Bunch
  • Foxcatcher
  • Badlands
  • Top Five
  • Heartbeats
  • The Killing
  • Before Midnight
  • It Follows
  • The Babadook
  • Calvary

World map

Highly rated films 🌱socialqueues🌾 is yet to see

  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Son of Saul
  • Our Little Sister
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more