• Grand Illusion

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★½

  • Swing Time

  • Modern Times

  • Mutiny on the Bounty

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★½

  • It Happened One Night

  • Man's Castle

  • Duck Soup

  • Gold Diggers of 1933

  • Zero for Conduct

  • Secrets

    ★★★

  • 42nd Street

  • A Farewell to Arms

  • Vampyr

    ★★★★

  • Scarface

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★½

  • The Mummy

  • Frankenstein

    ★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★½

  • Tabu

    ★★★★

  • Dracula

  • Little Caesar

  • L'Âge d'Or

  • Animal Crackers

  • The Blood of a Poet

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

  • The Docks of New York

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • The General

  • The Freshman

  • The Gold Rush

  • Strike

  • Sherlock, Jr.

  • Safety Last!

  • Häxan

  • Dr. Mabuse, the Gambler

  • Nosferatu

  • The Kid

  • The Phantom Carriage

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • His Royal Slyness

  • Within Our Gates

    ★★★

  • Young Mr. Jazz

  • Take a Chance

  • A Dog's Life

  • The Rink

  • The Pawnshop

  • One A.M.

  • The Impossible Voyage

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Merry Skeleton

  • The Astronomer's Dream

  • Paris, le Pont-Neuf

  • Partie de cartes

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory