Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
Edit this entry  
03
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
Edit this entry  
29
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Edit this entry  
06
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
½
Edit this entry  
17
The Chase

The Chase

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Sabrina

Sabrina

1954
×
Edit this entry  
08
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry