Sort by

12pt9 has logged 71 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Straight to Hell

Straight to Hell

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Mind's Eye

The Mind's Eye

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
Impressions from the Upper Atmosphere

Impressions from the Upper Atmosphere

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alternative 3

Alternative 3

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Antwerp Killer

The Antwerp Killer

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Manson

Manson

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Games Children Play

The Games Children Play

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carol

Carol

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
Towers Open Fire

Towers Open Fire

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Burroughs: The Movie

Burroughs: The Movie

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Guyana: Crime of the Century

Guyana: Crime of the Century

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Asphalt Ribbon

The Asphalt Ribbon

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

1991
×
★★½
Edit this entry  
18
Om

Om

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
No Match

No Match

2009
×
Edit this entry  
18
Lord Thing

Lord Thing

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Betty Boop's May Party

Betty Boop's May Party

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sonic Outlaws

Sonic Outlaws

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Wild Gunman

Wild Gunman

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Now You're Talking

Now You're Talking

1927
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nineteen-Year-Old's Map

The Nineteen-Year-Old's Map

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stop!

Stop!

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Flight

The Flight

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Test Tube

Test Tube

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hell

Hell

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
Future Shock

Future Shock

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
'F for Fake' Trailer

'F for Fake' Trailer

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Another Worldy

Another Worldy

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. M

Dr. M

1990
×
Edit this entry  
12
Hanoi, Tuesday 13th

Hanoi, Tuesday 13th

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miracle of Flight

Miracle of Flight

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Soldat et les Trois Sœurs

Le Soldat et les Trois Sœurs

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moving Stills

Moving Stills

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
Musical Recordings from the Realm of the Dead

Musical Recordings from the Realm of the Dead

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Betrayal by Technology: A Portrait of Jacques Ellul

The Betrayal by Technology: A Portrait of Jacques Ellul

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tentative de dressage d'une camera

Tentative de dressage d'une camera

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Tentative d'echapper a la surveillance d'une camera

Tentative d'echapper a la surveillance d'une camera

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Making a Splash

Making a Splash

1984
×
★½
Edit this entry  
10
A Trip Down Memory Lane

A Trip Down Memory Lane

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
Birth of the Pearl

Birth of the Pearl

1901
×
★★★½
Read prior review Edit this entry