Sort by

that Halloween shit has logged 176 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rings

Rings

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dream No Evil

Dream No Evil

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry