Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mountaintop Motel Massacre

Mountaintop Motel Massacre

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wind

The Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Couch Trip

The Couch Trip

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Man

Little Man

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trekkies

Trekkies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry