Highest rated films

  • Dune

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Finch

    ★★★★½

  • Attenborough's Life in Colour

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Planet Earth II

    ★★★★★

  • The Bad Sleep Well

    ★★★★★

  • Fail Safe

    ★★★★★

  • Sleuth

    ★★★★★

  • Togo

    ★★★★★

  • Blue Planet II

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 337 Films watched
  • 28.1 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Fiddler on the Roof

Jan 1

Last Film

Zootopia

Dec 5

Genres, countries & languages

Animation
178 films
Comedy
152 films
Family
116 films
Adventure
100 films
Action
68 films
Drama
58 films
Sci Fi
56 films
Fantasy
47 films
Romance
23 films
Music
19 films
USA
285 films
UK
31 films
Japan
10 films
Germany
7 films
Canada
6 films
France
5 films
Australia
4 films
China
3 films
Norway
2 films
English
324 films
French
28 films
German
16 films
Spanish
15 films
Japanese
12 films
Italian
12 films
Russian
11 films
Latin
6 films
Arabic
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 118 Added 93

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Tomster’s most liked review

My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

★★★★★

It's my birthday, so I get to watch one of my favorite movies of all time. If the god of happiness was a movie, it would be My Neighbor Totoro. It's pure joy, childhood innocence, and everything fun rolled into one. It's a nice, slow, comfy ride, and the growing…

More reviews

Tomster’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Old Glory
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Henry Ford
Average weighted rating:

3.6

Films Tomster watched in 2021

  • Zootopia
  • Rabbit Hood
  • The Grey Hounded Hare
  • Roman Legion-Hare
  • tick, tick...BOOM!
  • Pavarotti
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Big Hero 6
  • To Beep or Not to Beep
  • Gonzales' Tamales
  • Walky Talky Hawky
  • Finch
  • Frozen
  • Odor-Able Kitty
  • An Itch in Time
  • Rabbit Punch
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Attenborough's Life in Colour
  • Wreck-It Ralph
  • The Secret of NIMH
  • No Barking
  • Birds Anonymous
  • Steal Wool
  • The Land Before Time
  • Winnie the Pooh
  • Dune
  • The Pursuit of Happyness
  • Draftee Daffy
  • A Gruesome Twosome
  • Daffy Duck & Egghead
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Dracula
  • Tangled
  • Super-Rabbit
  • Daffy Duck and the Dinosaur
  • Falling Hare
  • Matilda
  • The Princess and the Frog
  • Rocket Squad
  • Claws for Alarm
  • The Windblown Hare
  • Enchanted
  • Lilo & Stitch
  • Robin Hood Daffy
  • An Egg Scramble
  • Bye, Bye Bluebeard
  • The Emperor's New Groove
  • Daffy Duck Slept Here
  • Porky Pig's Feat
  • Pigs in a Polka
  • The Rocketeer
  • Fantasia 2000
  • Free Guy
  • Porky's Romance
  • I Haven't Got a Hat
  • The Mouse That Jack Built
  • The Bad News Bears
  • Tarzan
  • The Last Hungry Cat
  • The Honey-Mousers
  • Wideo Wabbit
  • Africa
  • Hercules
  • The Incredible Shrinking Man
  • The CooCoo Nut Grove
  • Hollywood Capers
  • Daffy Duck in Hollywood
  • The Hunchback of Notre Dame
  • A League of Their Own
  • Duck! Rabbit, Duck!
  • Hillbilly Hare
  • Rebel Rabbit
  • Metropolis
  • Waking Sleeping Beauty
  • The Lion King
  • Togo
  • Hare Do
  • Wackiki Wabbit
  • Acrobatty Bunny
  • Beauty and the Beast
  • A Bug's Life
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • The Adventures of Sherlock Holmes
  • Sherlock Holmes
  • Henry Ford
  • The Little Mermaid
  • Case of the Missing Hare
  • Homeless Hare
  • Bowery Bugs
  • Becket
  • The Hound of the Baskervilles
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Black Widow
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • The Wabbit Who Came to Supper
  • Easter Yeggs
  • A Hare Grows in Manhattan
  • The Jungle Book
  • Duck Soup
  • Loki
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Hare Tonic
  • Hare Remover
  • Hare Force
  • The Mouse That Roared
  • Frozen Planet
  • Monty Python Live at the Hollywood Bowl
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • What's Opera, Doc?
  • Stage Door Cartoon
  • Show Biz Bugs
  • Ant-Man and the Wasp
  • To Kill a Mockingbird
  • The Meaning of Life
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Sleeping Beauty
  • Team Darryl
  • Thor: Ragnarok
  • Rhapsody Rabbit
  • One Froggy Evening
  • Three Little Bops
  • Spider-Man: Homecoming
  • Life of Brian
  • The Big Store
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Doctor Strange
  • Team Thor: Part 2
  • Team Thor
  • Peter Pan
  • Captain America: Civil War
  • The Hep Cat
  • Katnip Kollege
  • I Love to Singa
  • Hollywood Steps Out
  • Ant-Man
  • Silent Movie
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Alice in Wonderland
  • 1776
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Have You Got Any Castles?
  • A Corny Concerto
  • Book Revue
  • Cinderella
  • Go West
  • Luca
  • Thor
  • Our Planet
  • Iron Man 2
  • The Three Caballeros
  • Field of Dreams
  • The Incredible Hulk
  • Bambi Meets Godzilla
  • Bambi
  • Iron Man
  • Back Alley Oproar
  • Porky in Wackyland
  • Duck Soup to Nuts
  • In the Heights
  • At the Circus
  • Dumbo
  • Where the Wild Things Are
  • The Great Piggy Bank Robbery
  • Old Glory
  • Baby Bottleneck
  • Fantasia
  • Hoosiers
  • Wonder Woman 1984
  • Pinocchio
  • The Dirty Dozen
  • Ocean's Eleven
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Steamboat Willie
  • 20 Feet from Stardom
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Kitty Kornered
  • Tweetie Pie
  • Snow Business
  • Wonder Woman
  • Murder on the Orient Express
  • Super 8
  • Kung Fu Panda 3
  • Kung Fu Panda 2
  • A Night in Casablanca
  • Rudy
  • Kung Fu Panda
  • Men in Black
  • Princess Mononoke
  • Sleeper
  • Girl Shy
  • The Post
  • The Prince of Egypt
  • The Man Who Planted Trees
  • A Bird in a Guilty Cage
  • Ain't She Tweet

See all 337

World map

Highly rated films Tomster is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Licorice Pizza
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more