Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strangers

The Strangers

2008
×
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speak

Speak

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beyond Ultra Violence: Uneasy Listening by Merzbow

Beyond Ultra Violence: Uneasy Listening by Merzbow

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Edit this entry