Sort by

ballestero has logged 66 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Space in Between: Marina Abramović and Brazil

The Space in Between: Marina Abramović and Brazil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flick

Flick

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ouverture of Something that Never Ended

Ouverture of Something that Never Ended

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boy in the Mirror

The Boy in the Mirror

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memory House

Memory House

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Dad

Double Dad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Doppelgänger

Doppelgänger

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
De Castigo

De Castigo

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rainha

Rainha

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Velha a Fiar

A Velha a Fiar

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meow

Meow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gilda, Lúcia and The Goat

Gilda, Lúcia and The Goat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amor e Sorte

Amor e Sorte

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry